Jak leczyć zaćmę? Przyczyny, objawy, leczenie zaćmy

jak leczyc zacme

Cierpisz na zaćmę lub ją u siebie podejrzewasz? Dzisiejsza medycyna pomoże Ci się jej pozbyć. Sprawdź, jak leczyć zaćmę skutecznie i bezboleśnie.

Czym jest zaćma? Jakie są jej przyczyny?

Zaćma (określana również jako katarakta) to choroba oczu prowadząca do zmętnienia jego soczewki. Może być wrodzona lub nabyta (degeneracyjna, związana ze zmianami w strukturze białek). Nie warto jej lekceważyć, ponieważ nieleczona potrafi stopniowo pogarszać jakość widzenia, a nawet prowadzić do ślepoty.

Przyczyny zaćmy tkwią przede wszystkim w strukturze soczewki oka. Z wiekiem może się ona stawać grubsza i mniej przezroczysta, co utrudnia przedostawanie się przez nią światła. W efekcie do znajdującej się w tylnej części siatkówki dociera niewystarczająca ilość promieni, a obraz staje się zamazany i mniej nasycony barwami.

Według licznych statystyk na zaćmę choruje wiele osób po 50. roku życia, choć u każdej z nich może mieć ona nieco inną formę. Szacuje się, że na zaćmę cierpi około 20 milionów ludzi w różnym wieku na całym świecie.

Objawy zaćmy

Widzenie u osoby z zaćmą można porównać do obrazu widzianego przez zaparowaną szybę. Stopień zaparowania jest tym większy, im wyższy stopień zaawansowania choroby. Do typowych objawów zaćmy należy zaliczyć:

  • Stopniowe pogorszenie jakości widzenia.

  • Rozmyte lub zamglone widzenie.

  • Zwiększona wrażliwość na jasne światło powodująca szybsze zmęczenie oka.

  • Gorsze postrzeganie kontrastu.

  • Wyblakłe kolory.

Gdy powyższe objawy zaczynają wyraźnie wpływać na życie pacjenta, należy rozpocząć leczenie zaćmy. Na szczęście współczesna medycyna oferuje w tym obszarze skuteczne i bezbolesne rozwiązania.

Jak skutecznie leczyć zaćmę?

Zaćmy nie da się wyleczyć farmakologicznie. Nie zwalczą jej również okulary. Zmętniałą soczewkę należy usunąć chirurgicznie, a jednym z najpowszechniejszych, bezpiecznych i skutecznych zabiegów na świecie jest operacyjne usunięcie zaćmy.

Zabieg polega na ostrożnym usunięciu naturalnej soczewki i zastąpieniu jej nową – małą, sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową (IOL). Wszczepia się je przez wykonane wcześniej niewielkie nacięcie rogówki. Dzięki temu, że wykonuje się je z miękkiego syntetycznego i biokompatybilnego materiału, są niewidoczne i niewyczuwalne. Ich aplikacja umożliwia trwałe przywrócenie ostrości widzenia.

Leczenie zaćmy opisaną metodą przebiega w 4 etapach:

  1. Przygotowanie do zabiegu – pomiar oka, podczas którego oblicza się prawidłowe parametry soczewki wewnątrzgałkowej.

  2. Ambulatoryjny zabieg chirurgiczny w znieczuleniu miejscowym (krople do oczu).

  3. Wizyty kontrolne – dwie: dzień po zabiegu, a potem po około miesiącu.

  4. Okresowe kontrolne badania okulistyczne.

Soczewki wewnątrzgałkowe dobiera się odpowiednio do potrzeb pacjenta. Mogą mieć jeden lub więcej punktów ogniskowania wpływających na ich właściwości optyczne. Stanowią wysoce innowacyjną i skuteczną metodę leczenia zaćmy.

Masz pytania dotyczące zabiegu? Zastanawiasz się, jak leczyć zaćmę w Twoim przypadku? Możemy Ci pomóc. Prosto i wygodnie umów wizytę lub skontaktuj się z nami już teraz.