Astygmatyzm – czym jest i jak go skutecznie leczyć?

astygmatyzm czym jest

Astygmatyzm to powszechne schorzenie, które potrafi skutecznie utrudniać życie. Dowiedz się, czym jest i jak go skutecznie leczyć.

Czy mam astygmatyzm?

Masz problemy z wyraźnym dostrzeganiem przedmiotów albo osób zarówno z bliska, jak i z daleka?

Czujesz, że Twoje oczy szybciej się męczą?

Często je trzesz albo mrużysz?

Niejednokrotnie musisz wytężać wzrok, a potem boli Cię od tego głowa?

Jeśli dostrzegasz u siebie te lub podobne objawy, możesz cierpieć na astygmatyzm (określany również jako niezborność). Statystycznie cierpi na niego nawet co trzecia osoba na świecie. Niewykluczone, że liczba ta będzie stale rosła, szczególnie że większość z nas coraz spędza czas przed ekranem telefonu, komputera czy telewizora.

Na szczęście dziś można go trwale i skutecznie leczyć. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób oraz gdzie szukać pomocy.

Czym jest astygmatyzm? Jakie są jego przyczyny?

Astygmatyzm to wada refrakcyjna oka, w wyniku której pojawiają się problemy z wyraźnym widzeniem obiektów zarówno z bliska, jak i z daleka. Dzieli się go na wrodzony oraz nabyty.

Pierwszy warunkowany jest cechami dziedzicznymi, można go zatem otrzymać „w spadku” po rodzicach czy dziadkach. Astygmatyzm nabyty wiąże się natomiast z wadami anatomicznymi bądź zwyrodnieniami, w wyniku których zaburzona zostaje prawidłowa struktura oka.

Wada ta może pojawić się także w wyniku np. uszkodzeń mechanicznych, gdy rogówka lub soczewka ulega odkształceniu.

Omawiane zaburzenie jest dość powszechne i występuje u osób w różnym wieku. Wiąże się z odkształceniem rogówki. U osób z astygmatyzmem ma ona nieregularny, lekko owalny kształt. Z tego powodu światło wpadające do oka ogniskowane jest w różnych punktach.

Objawy astygmatyzmu

Główny objaw astygmatyzmu to rozmycie oraz zniekształcenie obrazu. W ich efekcie obiekty znajdujące się w różnych odległościach od patrzącego mogą mu się wydawać przekrzywione czy niewyraźne. Zaburzeniu widzenia towarzyszą inne dolegliwości, jak np.:

  • bóle głowy,

  • gorsze rozumienie czytanego tekstu,

  • problemy w ocenie odległości,

  • regularne bóle oczu,

  • tarcie i mrużenie oczu,

  • tzw. mgła na oku,

  • widzenie linii prostych jako krzywe,

  • zmęczenie pojawiające się podczas większego wysiłku wzrokowego.

Jak leczyć astygmatyzm?

Warto zdawać sobie sprawę, że nieleczony astygmatyzm może prowadzić do trwale pogarszającego się wzroku i wielu dolegliwości pobocznych wpływających negatywnie na komfort naszego życia. Schorzenie można korygować i zazwyczaj robi się to na 3 sposoby:

  1. Używając okularów z cylindrami (szkłami cylindrycznymi);

  2. Stosując specjalne soczewki kontaktowe;

  3. Laserową korekcją wzroku.

Szczególnie innowacyjną technologią są soczewki fakijne. Precyzyjnie poprawiają jakość widzenia, dlatego dedykowane są zwłaszcza osobom cierpiącym m.in. na astygmatyzm, krótko- czy dalekowzroczność. Inne skuteczne rozwiązanie stanowią również soczewki toryczne wewnątrzgałkowe.

Fakijne soczewki

Soczewki fakijne aplikowane są na powierzchni oka. Technologia jest wysoce skuteczna, w pełni bezpieczna, dając przy tym błyskawiczne i trwałe efekty. Zabieg jest całkowicie odwracalny, a skoczystanie z soczewek Evo Visian ICL zapewnia pacjentowi takie korzyści jak:

  • szeroki zakres mocy korekcyjnych,

  • doskonałe widzenie po zmroku,

  • rewelacyjną ostrość widzenia,

  • wbudowany w soczewkę filtr UV,

  • szybki powrót do aktywności fizycznej – już dzień po zabiegu,

  • brak występowania zespołu „suchego oka”.

Przed wszczepieniem soczewek fakijnych specjalista przeprowadza dokładny wywiad, dzięki czemu właściwie je umiejscawia oraz dostosowuje ich parametry do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jako jedyni w województwie podlaskim przeprowadzamy zabieg wszczepienia soczewek fakijnych. Dysponujemy innowacyjnym produktem Evo Visian ICL wyprodukowanym przez firmę STAAR Surgical.

Jeśli nie chcesz dłużej czekać, masz pytania bądź wątpliwości, skontaktuj się z nami lub umów wizytę już teraz.